با گیاه کاسنی و خواص آن آشنا شوید

 

کاسنی گیاهی با گل های آبی است که در فصل بهار می روید که در پاکسازی کبد، تصفیه خون، کاهش وزن، جلوگیری از سرطان و ... موثر است. ترکیبات کاسنی شامل مواد معدنی مانند روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، فولیک اسید آهن و پتاسیم و ویتامین هایی چون A، B6، C، E و K می باشد.

کاسنی و دفع سموم کبدی

 گیاه کاسنی برای تصفیه خون مفید است که می توان سالاد کاسنی را در برنامه غذایی روزانه قرار داد.

کاسنی از کبد در برابر سموم محافظت می کند. گیاه کاسنی با تاثیراتی که بر روی کبد دارد، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را می‌زداید و بار کبد را سبک می‌کند، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می‌شود.

تاثیر کاسنی بر پوست

بسیاری از جوش ها از گرمی، حرارت و خون کثیف نشات می گیرد که ریشه آن به کبد بر می گردد. باید کبد را تصفیه و از خون کثیف و غلیظ پاک کرد. وقتی کبد پاک شود صورت هم به تبع آن شفاف و بدون لک و جوش می شود.کاسنی، بهترین درمان برای صاف کردن کبد و درخشندگی پوست است.

بهره گیری از عرق کاسنی برای طراوت و شادابی پوست و رهایی از جوش صورت نیز موثر است.

تاثیر کاسنی  بر  کاهش وزن

مصرف کاسنی موجب کاهش ترشح هورمون گرلین و منجر به کنترل پرخوری و ایجاد احساس سیری یا پری شکم می شود، که در کاهش وزن و تناسب اندام موثر خواهد بود.

تاثیر کاسنی بر کاهش دردهای مفاصل

این گیاه به طور سنتی برای درمان آرتورز به کار گرفته و مطالعات نشان دادند که کاسنی به طور قابل توجهی دارای خواص ضدالتهابی می باشد که به همین دلیل موجب کاهش دردهای مفصلی استخوانی می شود.

 تاثیر کاسنی بر بارداری

 • به منظور جلوگیری از زردی نوزادان ، می توان از کاسنی کمک گرفت. عرق کاسنی با پاک سازی کبد و دفع مواد زائد و سمومات کبد و نیز تصفیه خون ، نقش بسیار ارزنده ای در جهت جلوگیری از زردی نوزادان در طول دوران بارداری دارد.
 • مصرف عرق کاسنی در طول دوران بارداری موجب پاک سازی کبد و تصفیه خون ، مادر و کودک می شود.
 • ایمنی در برابر بیماری های عفونی از خواص عرق کاسنی است. عرق کاسنی خاصیت ادرار آوری داشته و با تقویت مثانه و کلیه ها و پاک کردن آن ها از سنگ و خارج کردن سموم از بدن و نیز با پاک کردن مجاری ادراری نقش ارزنده ای در جلوگیری و درمان عفونت ادراری در دوران بارداری دارد.

کاسنی در طب سنتی

طبیعت گیاه کاسنی سرد و تر است. برخی خواص دارویی این گیاه عبارتند از:

 • ریشه کاسنی با افزایش جریان زردآب، موجب می شود تا مواد غذایی و مایعات موجود در بدن بهتر هضم شوند.
 • پماد تهیه شده از برگ های له شده کاسنی در درمان التهاب و ورم چشم موثر است.
 • کاسنی در پیش گیری از پوکی استخوان سرطان روده و سینه موثر است.
 • مخلوطی از آب کاسنی، هویج، کرفس و جعفری، غذایی مغذی برای اعصاب، چشم و سیستم عضلانی به حساب می آید.
 • این گیاه که خاصیت طبیعی رونده دارد، با یبوست حاد مقابله می کند.
 • آب کاسنی همراه با کرفس و جعفری خاصیت تقویت کنندگی دارد و برای بیماران کم خون بسیار مفید است.
 • مصرف پودر ریشه خشک آن همراه با عسل برای درمان برونشیت حاد مفید است.
 • کاسنی در ازدیاد نطفه موثر است و انسان را از ابتلا به قولنج محفوظ نگه می دارد و توان و نیروهای بدنی را تجدید می کند.

عرق کاسنی

عرق کاسنی از گیاه کاسنی بدست می آید و دارای خواص مختلف از جمله درمان مشکلات گوارشی، جلوگیری از سوزش سردل، کاهش درد آرتروز مفاصل، سم زدایی از کبد و کیسه صفرا، جلوگیری از عفونت های باکتریایی، تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت قلب است. این گیاه همچنین یک داروی طبیعی آرام بخش و تقویت کننده اعصاب است و می تواند مانع از ابتلای افراد به بیماری سنگ کلیه شود.